укррус

Телефони у Запоріжжі

  • (098)280-00-08
  • (093)310-05-05

Жовтяниця новонароджених та фототерапія

Чому жовтяниця новонароджених викликає стільки переживань та хвилювань у молодих батьків? Чи виправдано занепокоєння? Наскільки це може бути небезпечним? Як допомогти дитині привести в норму показники білірубіну? Давайте разом відповімо на ці питання та розберемося з жовтяничкою раз і назавжди.

 

Лампи для фототерапії На штативі, контроль ресурса. Дивіться тут.

Отже, ви у пологовому будинку чи вже вдома помічаєте пожовтіння шкіри дитини. Ймовірно, це перший «ненормальний» стан вашої дитини, і пряма нагода почати хвилюватися. Хоча, якщо це первісток, «нормальний» стан ще доведеться навчитися визначати, проте жовта шкіра – явно відхилення. Не поспішайте нервувати і панікувати. Жовтяницю у новонароджених визначають у 60% доношених дітей і 80% недоношених. Ви явно не самотні, випадок непоодинокий, лікарі добре навчилися розбиратися в цьому питанні. Це перша нагода заспокоїтися.

Далі. Пожовтіння шкіри та слизових оболонок виникає з найрізноманітніших причин, але в абсолютній більшості випадків це фізіологічна жовтяниця новонароджених. Це нормальний, природний процес. Тому спокій, лише спокій.

Тепер трохи теорії.
Фізіологічна жовтяниця новонароджених – не хвороба, а стан у періоді адаптації, пов'язаний із заміною фетального гемоглобіну (HbF) на гемоглобін А (HbA), незрілістю ферментних систем та пристосуванням дитячого організму до нових умов навколишнього середовища.

Іншими словами, кількість та склад гемоглобіну в крові новонародженого відрізняється від складу гемоглобіну необхідного для подальшого життя. Природа запускає механізм оновлення крові, внаслідок якої виділяється білірубін. Печінка новонародженого ще не почала повноцінно працювати і не може виводити весь білірубін, що виділяється. Ось цей білірубін і має жовтий пігмент, що фарбує шкіру немовляти. Відбувається це фарбування на 2-3 добу, іноді пізніше. Білірубін сам по собі токсичний і здатний погано впливати на клітини нервової системи та мозку. Однак це може відбуватися тільки якщо вміст білірубіну в крові значно перевищує норму. Вміст білірубіну в крові здорової дорослої людини – 20 мкмоль/л, при фізіологічній жовтяниці новонароджених вміст білірубіну може сягати 200 мкмоль/л – це нормально. Більше 200 мкмоль/л - привід вжити заходів.

Як визначити кількість білірубіну в крові?
У лікарні або пологовому будинку білірубін найчастіше міряють через шкіру, просто прикладаючи спеціальний вимірювальний прилад до малюка. Саме доктор педіатр чи неонатолог після кількох вимірів має визначити, які дії слід вжити. Якщо білірубін не перевищує допустимої концентрації і не має динаміки до збільшення, потрібно лише чекати, організм малюка сам упорається. Приводів для занепокоєння немає.

А що робити, якщо маму з малюком вже виписали з пологового будинку, і жовтянка далася взнаки? Існує простий спосіб візуального визначення рівня білірубіну. Не такий точний, як вимірювання спеціальним приладом, проте дозволяє вчасно зреагувати і тримати ситуацію під контролем.

  • Якщо жовтяничне фарбування з'явилося на обличчі, приблизно рівень білірубіну в крові становить 100 мкмоль/л
  • Якщо фарбування шкіри доходить рівня пупка на тулубі, до ліктів на ручках, то рівень білірубіну ймовірно 150 мкмоль/л.
  • Якщо фарбування шкіри досягло на ручках до кистей, охоплює нижню частину живота і доходить до колін на ніжках, рівень білірубіну може досягати 200 мкмоль /л.
  • А якщо ми бачимо профарбовані стоси та долоні, то рівень білірубіну досягає 250 мкмоль/л.


Важливо, оглядати дитину необхідно повністю роздягненою, при денному світлі, на тлі білої пелюшки.


Давайте резюмуємо, у яких випадках необхідно виявити наполегливість, звернутися до лікаря та допомогти малюкові впоратися з жовтяницею.

  • якщо вона виникла у перші 24 години життя дитини.
  • якщо вона виникла в перші 24-48 годин після народження і поширилася до кінцівок
  • якщо вона виникла після 48 годин життя дитини, і жовтяничне фарбування поширилося до стоп та долонь.

Не відкладайте звернення до лікаря у таких випадках і не бійтеся, сучасне лікування жовтяниці процес безпечний та безболісний.

 

Як лікують жовтяницю новонароджених?

Ліки для лікування фізіологічної жовтяниці у новонароджених у сучасній медицині практично не застосовуються.
Ми з вами визначили, що варто побоюватися високої концентрації білірубіну в крові, ось із ним і борються сучасні методи лікування. Декілька десятків років тому вчені-медики з'ясували - білірубін поглинає світло з довжиною хвилі 450-460 нм, хімічно трансформуючись у водорозчинну форму - люмірубін. Люмірубін спокійно виходить із організму із сечею та калом, забарвлюючи його у темно зелений колір. Так і прийшла ідея найефективнішого методу в наші дні — світлолікування або фототерапії.

При цьому методі лікування шкіру немовля висвітлюють спеціальною лампою протягом певного часу. Іноді в результаті такого лікування у дитини може з'явитися невелике подразнення або лущення шкіри, сонливість. Але всі ці явища безвісти проходять після завершення курсу. В середньому тривалість фототерапії 96 годин, однак, точний час вам вкаже ваш лікар. Фототерапію проводять у пологовому будинку, лікарні чи будинку. Де вам буде комфортніше та зручніше, вирішуйте самі. Спеціальними лампами для лікування жовтушки обладнані як установки в медичних закладах, так і встановлення лікування жовтушки, яку ви можете взяти напрокат і проходити курс фототерапії вдома.


    Зверніть увагу, що лампи від жовтушки мають обмежений «корисний» ресурс. Лікувальний ресурс – 2000 годин. Тобто світитиме вона і довше, а лікувати ні. Дуже зручно, коли лампа для лікування жовтяниці обладнана лічильником, що показує загальний ресурс лампи і вважає час, який провів ваш малюк під лампою.

Під час проведення фототерапії необхідно знати, що:

  • Під час проведення фототерапії очі дитини захищають окулярами або пов'язкою, яка не пропускає світло. Чудово справляється шапочка, насунута на очі немовляти.
  • Лампа для проведення фототерапії встановлюється ближче до дитини.
  • Дитина має бути повністю роздягнена (памперс, шапочка, подряпки не в рахунок)
  • Доцільно змінювати положення тіла дитини (бажано після кожного годування) для того, щоб вплив світла здійснювався на всю поверхню тіла новонародженого.
  • Фототерапію проводять безперервно, крім періодів годування.
  • Проводити фототерапію необхідно під наглядом дорослого
  • При проведенні фототерапії можливі побічні ефекти у вигляді підсушування шкіри або алергічного висипу. При появі побічних ефектів проконсультуйтеся з лікарем
  • Нормально і правильно якщо кал малюка набуває зеленого відтінку, це виводиться розщеплений білерубін



   Оренда лампи для фототерапії жовтянки є у прокаті Baby Service Запоріжжя.

Небагато технічних подробиць:

  • Установка із двома лампами стоїть на мобільній стійці. Ви можете підсувати лампу до ліжечка, диван, коляску. До будь-якого місця, де вашому малюку буде комфортно.
  • Використовуються дві спеціальні лампи Phillips TL 20W/52. Ми гарантуємо ефективний лікувальний ресурс ламп.
  • У зібраному вигляді установка має розмір 75*25*25 см. Можна нести додому в руках, везти на машині, важливо тільки бути обережними – лампи крихкі.
  • Лампа для лікування жовтяниці обладнана електронним лічильником, що вважає загальний ресурс лампи та термін вашого сеансу фототерапії.Рекомендуємо контролювати вагу новонародженого першого місяця життя. Для довідки наводимо таблицю ваги дитини від Всесвітньої Організації Здоров'я.

Будьте здорові та швидше справляйтеся з жовтяницею!

Ваш неонатальний помічник, прокат дитячих ваг, молоковідсмоктувачів та ламп від жовтушки Baby Service Запоріжжя.